NOVINKY
TLAČOVÁ SPRÁVA      12. 04. 2023

Diaľničiari majú novú mobilnú aplikáciu, motoristom poskytne informácie aj pomoc

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) má novú mobilnú aplikáciu ViaRest, bude slúžiť ako informačný kanál pre motoristov osobných aj nákladných vozidiel.

Bezplatný vývoj

Aplikácia je prototypom, poskytuje prehľad o všetkých službách na diaľničných odpočívadlách a pomôže aj s privolaním Diaľničnej patroly. Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, s vývojom aplikácie im bezodplatne pomohli študenti z Digital league.

„Jednou z najužitočnejších častí aplikácie je kompletný zoznam diaľničných odpočívadiel spolu so službami, ktoré ponúkajú,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Online monitoring dostupnosti voľných parkovacích plôch na odpočívadlách umožňujú senzory, prvotne na odpočívadle na D1 v Považskej Bystrici.

Aplikácia ponúka motoristom aj kompletný prehľad o okolitých čerpacích staniciach aj s ohľadom na konkrétnu pohonnú látku, v prípade elektromobilov nájde nabíjacie stanice. Takisto zobrazí zoznam zastávok s využitím sociálneho zariadenia, ako aj informácie o parkovacích miestach.

Potrebné informácie

„Motoristi tu nájdu všetky potrebné informácie o spoplatnení diaľnic a rýchlostných ciest, pričom aplikácia ich vie presmerovať priamo na nákup elektronickej diaľničnej známky. Appka zároveň neslúži iba bežným motoristom, ale aj dopravcom,“ priblížila Žgravčáková s tým, že v nej nájdu všetky informácie o mýte aj Európskej službe elektronického výberu mýta.

Princíp zavolania Diaľničnej patroly v núdzovej situácii je podobný ako v aplikácii Pomoc na diaľnici.

„Pomoc si viete zavolať jedným klikom napríklad pri poruche vozidla. Patroláci najčastejšie pomáhajú motoristom vytvorením bezpečného zákrytu,“ poznamenala hovorkyňa diaľničiarov. Vo viacerých kartách aplikácie je políčko s názvom Feedback, to slúži na zanechanie spätnej väzby, aby bolo možné funkcie zlepšiť, zefektívniť a prispôsobiť potrebám motoristov.

zdroj:
Diaľničiari majú novú mobilnú aplikáciu, motoristom poskytne informácie aj pomoc – SITA Doprava

© 2024 Skytoll